Utazásotok során még a kevésbé merészek is beválalhatják a húsos ragus tésztát és a lasagnét itt is hiszen ezeket a standard olasz ételeket szinte minden étterem menüjén megtalálhatjuk.
Kezdjük azzal hogy ugye az éttermek csak ebédre és vacsorára vannak nyitva, tudjátok ! Vagyis du 3-7,30 között cska a frekventált turistalátványosságok közelében találtok igazi éttermet. Alternatíva leeht egy sima bar vagyis kávézó ahol általában tartanak sonkát, szalámit sajtot és bármikor összedobnak nektek egy szendot ami friss és olcsó. A lasagne sajnos sok helyen mélyhűtött, előre elkészített és mikróban elkészült változat de még ezzel sem tudják elrontani nagyon. Miből is van a klasszikus lasange? A tésztalapokon kívül egy húsragura és bechamel mártásra van szükség hozzá - előbbit otthon úgy kínűljűk hogy bolognai ragu de ezt az olaszok nagy része nem tudja. Zárójelben jegyzem meg hogy a milánoi makaronit sem nagyon tudják beazonosítani tehát nevezzük őket eredeti nevükön: ragu (húsragu) vagy pomodoro vagy pumarola (paradicsomos szósz). Na de lássuk akkor hogy miként is készül a húsos ragú amit tehettek tésztára pl tagliatelle vagy tölthetitek tésztacsőbe ez a cannelloni vagy tésztalapokkal egymásra halmozni rétegesen, ez a lasagne. Előre biztosítok mindenkit hogy a ragunak ezer féle receptje van hiszen mindneki máshogy szereti, pl könnyedebben több zöldséggel vagy több paradicsommal vagy rövidebb ideig főzve.... Én most azt ajánlom nektek amit a helyi nénikkel főztünk együtt több vacsorán is (bár nálunk kedveltebb a vaddisznó vagy vadnyúlból készült húsos ragu).
Hozzávalók 2kg raguhoz.
Hoppá, itt álljunk is meg. Miért 2kg-t csinálunk belőle? Mert ez is olyan mint a magyar húsleves - minél tovább bugyog a lassú tűzön annál jobb lesz. Igen, ez az a típus amit egész délelött sőt tovább is hagyhatsz a gázon ezért érdemes eleves sokat csinálni és aztán le lehet fagyasztani egy részét esetleg kisebb adagokban így bármikor megkívánjuk elég lesz előhúzni egy zacsival. Tárjünk vissza a recepthez.
- egy hagyma, fokhagyma, répa és zellerszár (vagy több ha lazábban szeretitek )
- só, bors és fűszerek izlés szerint (babérlevél, rozmaring, szerecsendió, bazsalikom..)
- 2 kg darált hús, vegyesen disznó és marha
- 2 pohár bor (legalább)
- paradicsom ( friss, darabos, lecsupaszított üveges vagy konzerv) és sűritett változat is
Kezdésnek az olívaolajat beleöntjük a lábosba és rátesszük az apróra vágott hagymát, zellerszárat és répát. Csak egy kicsit kell megpuhítani őket és már mehet is a darált hús, fokhagyma és sózzuk, borsozzuk főszerezzük. Kevergetni kell hogy a hús ne álljon össze egy tömbbé és szépen megszürkül. Ekkor felöntjük borral (inkább vörös) , fedjétek le és ihattok egy pohárral ti is :) Amikor már elfőtte a levét mehet bele a paradicsom - mennyi és milyen? A magyarok németek dögivel tesznek bele, szinte ugyanannyit mint maga a hús. Az itteni nénik ennyi raguhoz max egy üveggel tesznek ami fél kilo. Ez lehet friss paradicsom apróra végva de leinkább konzerv darabos vagy öüveges passata változatot használnak. Igaz tesznek bele sűritett paradicsomot is, a magyar pici konzervből legalább 2őt de inkább 3at. Aztán lenyomod a gázt picire és szép lassan hagyod pöfögni megkevergetve mindig. Én bele szoktam tenni a parmezán héját vagyis amikor lereszeltem egy darab parmezánt vagy grana-t és megmarad a kemény 'héja ' azt nem dobom ki hanem a hűtőben tárolom addig amíg fel nem teszem a következő ragut (vagy más szószt). Belefő az íze és a puahl kissé nyúlós darabon a kisfiammal szoktunk veszekedni. Na szóval addig hagyod amíg a tetején a lé egy kicsi meg nem feketedik- most ne názz rám, tényleg meg szokott oldalt feketedni és állítólag akkor már jó. Én ilyenkor szoktam még beletenni friss bazsalikomleveleket amitől isteni illata is lesz és kész.
Ha kihült akkor mehet a mélyhűtőbe kis csomikban de én ilyenkor elsőként egy nagy adag tésztát csinálok mindig a sütőben ami lehet lasagne, cannelloni vagy rakott tészta. Ezekhez általában száraz tésztát veszek amit a sütőben a raguval és bechamellel vagy paradicsomos szósszal sütök át , ez kb 30perc alatt készen van. Vehettek vagy csinálhattok friss, tojásos tésztát otthon is amit nagyon vékonyra kell kinyújtani és ebből vágtok lapokat, ennek sokkal kevesebb idő is elég (5-10perc). Na de hogyxan is készül a lasagne?
Lasagne hozzávalók:
- húsos ragu
- tésztalapok
- bechamel ( 10dkg vaj, 10dkg liszt, tej és sú, bors, szerecsendió )
- parmezán vagy grana sajt
A ragut megmelegítem és közben a bechamellel kezdünk: a vajat megolvasztjuk egy lábosban, ráöntjük a lisztet és addig keverjük amíg őssze nem áll és homokos, majdnem morzsás állagú lesz. Ekkor jöhet bele a langyos tej kisebb adagonként, kézi habverővel kevergetni kell mindig addig amíg be nem sűrüsödik akkor mehet bele még tej. Én hígabbra csinálom és ha egy egész tepsi lasagnét készítek akkor több mint egy liter tejből csinálom. A végén mehet bele a só, bors és szerecsendió (őrölt) és kész. Most előveszem a tésztalapokat (friss vagy száraz), a meleg ragut és a bechamelt és kezdem összeállítani a lasagnét: alulra egy kis bechamel és ragu, rá a tésztalap. Szerintem a legjobb ha nem érnek egymásra a lapok és a szélénél is hagyok legalább 1 centi üres rész a tepsi falánál. A tésztalapra mehet a ragu és bechamel, aztán tésztalap és megint ragu és bechamel. Aki meg akarja bolondítani az tehet a rétegekre reszelt parmezánt, vagy vékonyra szeletelt mozzarellát. Legalább 4-5 réteget csináljatok, szerintem nem érdemes túl sok szószt tenni közben mert nagyon nehéz lesz a gyomrodnak. A lényeg hogy a legutolsó tésztára csak bechamelt tegyetek és csak kis csomókban ragut és jó sok parmezánt. A sütőt 180fokra melegítsd fel közben és meeht be legalább fél órára , ha frissen gyúrt tésztából csinálod elég 10 perc is. Sajnos nem lehet rögtön enni mert leég a nyelved és kezelhetetlenül véghattalan, szóval én várok vele 20 percet legalább csak aztán kezdem el szeletekre vágni és lapáttal lehet kiszedni. Ezt is lefagyaszthatod ha marad belőle (de nem szokott).
A lasagnét lehet csinálni mással is, pl a bechamel-spenótos vagy paradicsomos-spenótos változatot vegetáriánusok is ehetik, de leeht bele a spenot helyet spárgás vagy aritcsókás szószt is tenni. Aztán nagyon jó a tengeri változat amihez egy enyhén paradicsomos szószba kevernek kagylót, polidarabokat vagy akár halfilét de ezt szinte összekeverés után teheted is a tészta közé mert sokkal kevesebb idő altt lesz készen. Ami fontos hogy mindig sok legyen rajta alé vagyis a bechamel vagy maga a szósz legyen leveses mert a tészta felszív mindent és ha nem elég neki akkor kiszárad és ropog (brrr).
Aki vizuális típus mint én is annak ajánlom a StreekKitchen videoját, klikk. vagy egy másikat amiben egy sima paradicsomszószt és a cannellonit is megmutatják- klikk ide..